vanha valokuva, jossa työmiehet juovat kahvia pellolla

10.9.-9.10.2024 Esko Soini, Matka vanhaan värimaailmaan Keuruu-Haapamäki

 

Esko Soini, Matka vanhaan värimaailmaan

Syksyn 2024 näyttely Keuruun museolla esittelee keuruulaisen valokuvaajan Esko Soinin tuotantoa. Näyttely koostuu kahdesta osasta – Soinin itsensä vuosikymmenien aikana ottamista valokuvista ja hänen nykytekniikalla värittämistään historiallisista valokuvista.

Kurkistuksia kuvalliseen maailmaan

Keuruulaisten hyvin tuntema valokuvaaja Esko Soini on tehnyt pitkän päivätyön valokuvauksen ja kuvankäsittelyn parissa. Hän aloitti uransa jo opiskellessaan Keski-Suomen keskusammattikoulussa kuvanvalmistuslinjalla yli viisi vuosikymmentä sitten. Tärkeänä sysäyksenä uranvalinnassa oli SAKU:n keväällä 1973 Porissa järjestämät esitystaidolliset kilpailut, joissa Soinin varatöinä kilpailuun lähetetyt kuvat ylsivät huippumenestykseen.

Valokuvaajana Soini on itseoppinut. Lisäksi hän opetteli erilaisia kuvanvalmistamisen tekniikoita työskennellessään pääkaupunkiseudulla erilaisissa alan yrityksissä. Keuruulle palattuaan hän toimi kolme vuosikymmentä valokuvausalan yrittäjänä. Samalla hän dokumentoi koko ajan  erilaisia tilaisuuksia, tapahtumia ja ympäristöä niin Keurusseudulla kuin monilla ulkomaanmatkoillaan, joita hän teki Eurooppaan ja Aasiaan. Valokuvauksen lisäksi Soini hallitsee myös videokuvaksen, jonka hän aloitti aluksi harrastuksena dokumentoidessaan erilaisia tapahtumia.

Soini on pitänyt useita näyttelyitä sekä kotimaassa että ulkomailla. Lisäksi hän on osallistunut yhteisnäyttelyihin.

Mustavalkoisista värikuviksi

Näyttelyn toinen osa koostuu historiallisista valokuvista, joista vanhimmat ovat 1900-luvun alusta. Kuvia on parikymmentä ja ne kuvaavat mm. Haapamäkeä ja Keuruuta sellaisena kuin ne olivat vuosikymmeniä sitten. Monet rakennukset ovat jo kadonneet ja maisemat muuttuneet, mutta jotain tuttuakin niistä on vielä jäljellä.

Soini on värittänyt kuvat käyttäen apunaan tekoälyä, minkä lisäksi jokaisen kuvan muokkaamiseen on tarvittu paljon aikaa ja käsillä tekemistä.

Esko Soini – Kuvia ja kuvankäsittelyä -näyttely on avoinna Keuruun museossa Kamanassa (Kangasmannilantie 4, Keuruu) 10.9.-9.10.2024 ti-pe klo 11-16 sekä lauantaina 14.9., 21.9. ja 5.10.2024 klo 11-15. Näyttelyyn on vapaa pääsy.

Aukioloajat

Keuruun museo on avoinna pääsääntöisesti
ti-pe klo 11-16., la klo 11-15 sovitusti (päivät ilmoitetaan erikseen kunkin näyttelyn tiedoissa.)

Vapaa pääsy.

Kesänäyttelyn (kesä-elokuussa) pääsymaksu  8/5 € ja Museokortti. Alle18-vuotiaat vapaa pääsy.

Museon henkilökunnan yhteinen sähköposti:

museo@keuruu.fi

avoinnapidon puhnro: 040 965 5597

Info

museokortti logo sloganilla
Meille käy museokortti!

Löydät meidät myös Facebookista

- ja Instagramista!

- sekä Youtubesta!

Keuruun museo on esteetön.

Museonjohtaja

Museonjohtaja 

Amanuenssi

Helena Kukkamo

040 965 5538
helena.kukkamo@keuruu.fi